Najpopularniejsze

Dlaczego zadłużeni mają szansę na pożyczkę?

dla zadłużonych od 18 lat pożyczka

Wielu zadłużonych nawet nie zdaje sobie sprawy, że może otrzymać wsparcie finansowe i pożyczkę. W jaki sposób? Możliwością jest pożyczka bez sprawdzania baz danych zadłużonych, które są obowiązkowym elementem dla firm bankowych, ale już nie dla instytucji pozabankowych.

Czym jest BIK, BIG i ERIF?

Jeśli chodzi o tego rodzaju rozważania, to z pewnością trzeba zastanowić się nad tym, czym w ogóle są bazy danych i różnego rodzaju rejestry dłużników. Pierwszym analizowanym przez nas przykładem będzie BIK. Jest to Biuro Informacji Kredytowej, które zostało specjalnie założone przez związek bankowy. Gromadzi ono dane o wszystkich ruchach kredytowych Polaków, także o spłacanych na czas długach.

Drugim będzie BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Jest to specjalistyczny rejestr, który odnosi się tylko do przedsiębiorców. Najpopularniejszym jego typem jest BIG InfoMonitor, który jest też najstarszym polskim rejestrem.

ERIF i KRD to dwie instytucje prywatne, z których najchętniej korzystają firmy prywatne. Dzięki temu mogą dowiedzieć się o długach Polaków, zanim zdecydują się na udzielenie im kredytu czy pożyczki dla zadłużonych od 18 lat.

Dlaczego możliwa jest pożyczka dla zadłużonych od 18 lat?

Jak to się zatem dzieje, że osoby zadłużone otrzymują pomoc? Prawo mówi o tym, że każda firma oferująca usługi pożyczkowe lub kredytowe, także instytucje pozabankowe, muszą dokonać weryfikacji możliwości kredytowania swoich klientów. Jednak nie każda firma musi respektować te dane.

Dla przykładu: banki podlegają surowemu i sprecyzowanemu prawu bankowemu, co sprawia, że nie mogą wydawać decyzji w oparciu o inne dane, jak te, zgromadzone przez odpowiednie instytucje (BIK, BIG itd.). Jednak pożyczka dla zadłużonych od 18 lat jest możliwa, gdyż instytucje pozabankowe nie musza trzymać się baz danych, co sprawia, że mogą przyznawać pożyczki na zasadzie zaufania do kontrahenta i do niego dopasowywać swoje oferty.