Najpopularniejsze

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Banki udzielające pożyczek i kredytów wymagają wielu informacji, które potwierdzają zdolność kredytową. Dostarczenie ich to jednak nie wszystko. Banki dodatkowo poszukują danych na temat sytuacji finansowej kredytobiorcy w różnych źródłach, która wskazują, czy osoba ubiegająca się o kredyt miała wcześniej jakieś zobowiązania i czy spłacała je terminowo. Dzięki temu bank może upewnić się, że udziela kredytu osobie godnej zaufania.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Choć każdy bank ma własne kryteria, to większość z nich bierze pod uwagę te same dane. Jednym z najważniejszych dla instytucji jest przedstawienie dochodów rodziny. W tym przypadku bank patrzy nie tylko na kwotę, ale także na źródło oraz czas i formę zatrudnienia. Mają one duże znaczenie podczas określania tego, ile bank może pożyczyć oraz na jak długo. Kolejnym aspektem rozpatrywanym przez bank jest wysokość wydatków w porównaniu do dochodów. Jeśli kształtują się one pomyślnie, to znaczy jeśli duży procent dochodu pozostaje jako oszczędności, kredytobiorca ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Pod uwagę brany jest także wiek osoby zaciągającej zobowiązanie. Im jest starsza, tym czas i kwota kredytu są mniejsze.

Bank ocenia sytuację finansową kredytobiorcy

Oprócz wyżej wymienionych kryteriów dla banku ważne jest jeszcze jedno – wiarygodność klienta. Będzie ona skutkowała wypłacalnością, dlatego bank upewnia się przed udzieleniem kredytu, by uniknąć konieczności korzystania z usług firm windykacyjnych lub komorników. Aby określić, czy kredytobiorca płacił terminowo wcześniejsze zobowiązania, korzysta z różnych źródeł danych, w tym BIK oraz BIG. Zapisane w nich informacje pozwalają sprawdzić nie tylko to, czy klient brał już kiedyś kredyt lub pożyczkę i wywiązywał się z umowy, ale również, czy na bieżąco płaci rachunki za telefon, internet, prąd czy gaz. Warto zatem mieć na uwadze, że wszystkie działania są zapisywane w historii płatniczej, dlatego należy dążyć do tego, by dobrze się prezentowała.