Najpopularniejsze

Pożyczka bez konta osobistego – co warto o niej wiedzieć?

Większość pożyczek oferowanych przez instytucje pozabankowe wymaga potwierdzenia swojej tożsamości poprzez wykonanie przelewu na 1 grosz lub 1 złoty. Sytuacja staje się trudniejsza w przypadku osób, które nie posiadają rachunku bankowego lub z innych przyczyn nie mogą z niego skorzystać. Choć współcześnie wydawać by się mogło, że nie ma osoby, która nie posiadałaby konta bankowego, to w rzeczywistości takich osób jest całkiem sporo. Istnieje jednak sposób na zaciągnięcie zobowiązania nawet w takiej sytuacji.

Przelew weryfikacyjny – dlaczego jest tak ważny?

Jeszcze kilka lat temu o instytucjach finansowych wiele osób miało niezwykle krytyczną opinię. Choć według raportu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy wciąż aż 53 proc. osób nie ufa firmom pożyczkowym1, to jednak wiele z tych osób w nagłej sytuacji skorzystałoby z oferty. Niechęć ta pozostała w wyniku wcześniejszych sytuacji, które spowodowane były brakiem regulacji w prawie. Obecnie, po wejściu w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej, działanie firm pożyczkowych jest skrupulatnie nadzorowane, dlatego nie trzeba obawiać się ryzyka związanego z pożyczeniem pieniędzy.

Przelew weryfikacyjny jest narzędziem, które pozwala to ryzyko minimalizować jeszcze bardziej. Potwierdzenie danych wskazanych z dowodu osobistego pozwala uniknąć podszycia się pod czyjąś tożsamość i wyłudzenia zobowiązania na dane innej osoby.

Pożyczka bez konta osobistego – jak nie przelew weryfikacyjny, to co?

Na rynku finansowym dostępne są oferty, w których nie ma konieczności posiadania konta osobistego. Nie oznacza to jednak, że proces weryfikacji nie następuje. W celu potwierdzenia tożsamości wykorzystuje się czek GIRO. Dostarczany jest przez kuriera, któremu należy okazać dowód osobisty, by odebrać przesyłkę, a następnie z czekiem należy udać się do oddziału banku lub Poczty Polskiej. Tam również konieczne jest okazanie dowodu tożsamości. Jeśli cały proces zaciągania pożyczki bez konta osobistego przejdzie się pozytywnie, możliwe jest odebranie kwoty pożyczki.